2013-05-09 / Sports

Linton-HMB captures South Central Conference Boys’ Track Meet crown

Linton-HMB scored 180 points to capture the team title in the Boys’ Division of the South Central Conference Track Meet, held May 2, in Linton.

The Lions had two individual champions, with Rylan Jacob winning the 200-meter dash (:26.51) and Ryan Schneider winning the 1,600-meter run (5:09.29). The Lions also won the 800-meter (Chase Schiele, Rylan Jacob, Austin Bernhardt and Tayler Wetzsteon) and 3,200-meter (James Vetter, James Schmaltz, Ryan Schneider and Brock Nagel) relays.

South Border placed second with 153 points. The Mustangs had individual champions in six events, led by Michael Jacobson, who won titles in the 110-meter and 300-meter hurdles, and the javelin. James Horner captured two titles (shot put and discus), and Adam Jacobson won the long jump for South Border.

Kidder County/Napoleon (100) and Ellendale (96) finished third and fourth, respectively, and each had three champions. Kellemon Hinton of Ellendale was the champion in two events. He won the 100-meter dash and the triple jump, while teammate T.J. Belmore was the champion in the high jump. Zach Six of Kidder County/ Napoleon won the 400-meter dash, and the Pirates won the 400-meter (David Stroh, Ben Stroh, Zach Six and Jordan Leier) and 1,600-meter (Ryan Baumgartner, Walker Brandt, Ashton Iszler and Zach Six) relays.

Remaining SCC individual champions wereAndy Nolz (800-meter run) of Zeeland, and Donavan Moser (3,200-meter run) of Central Prairie. Rounding out the SCC teams in the standings were Central Prairie (58), Strasburg (41), Zeeland (31) and Edgeley-Kulm (23).

Boys’ Team Standings
1. Linton-HMB 180
2. South Border 153
3. Kidder Co./Napoleon 100
4. Ellendale 96
5. Central Prairie 58
6. Strasburg 41
7. Zeeland 31
8. Edgeley-Kulm 23

Individual Results

100-Meter Dash: 1. Kellemon Hinton (ELL) :11.86 2. Jordan Leier (KC/N) :12.03 3. Albert Rohrich (KC/N) :12.29 4. Chase Schiele (LHMB) :12.39 5. Ben Stroh (KC/N) :12.67 6. Rylan Jacob (LHMB) :12.73 7. Walker Brandt (KC/N) :12.84 8. Logan Kramer (STRAS) :13.01.

200-Meter Dash: 1. Rylan Jacob (LHMB) :25.61 2. Michael Jacobson (SB) :26.00 3. Austin Bernhardt (LHMB) :26.29 4. Kendall Scherr (STRAS) :26.51 5. Ashton Iszler (KC/N) :26.88 6. TaylerWetzsteon(LHMB):26.95 7. Teddie Lawler (STRAS) :27.36 8. Wyatt Nelson (E-K) :27.42.

400-Meter Dash: 1. Zach Six (KC/N) :52.29 2. Adam Jacobson (SB) :55.53 3. Kellemon Hinton (ELL) :55.89 4. Albert Rohrich (KC/N) :57.70 5. Brock Nagel (LHMB) :57.82 6. Andy Nolz (ZEEL) :57.84 7. Joseph Krumm (ZEEL) :58.26 8. Jared Dewald (KC/N) :58.54.

800-Meter Run: 1. Andy Nolz (ZEEL) 2:16.02 2. James Vetter (LHMB)2:16.50 3.JamesSchmaltz (LHMB) 2:16.67 4. Brock Nagel (LHMB) 2:20.51 5. Nash Bettenhausen (SB) 2:21.32 6. Remi Thurber (ELL) 2:22.38 7. Jordan Nieuwsma (STRAS) 2:22.63 8. Brookston Mathern (E-K) 2:25.48.

1,600-Meter Run: 1. Ryan Schneider (LHMB) 5:09.29 2. Donavan Moser (CP) 5:09.62 3. Brennan Vance (ELL) 5:19.58 4. Remi Thuber (ELL) 5:24.58 5. Tristan Dahlmann (E-K) 5:34.45 6. Landon Krapp (CP) 5:38.09 7. Tretyn Kienzle (SB) 5:41.62 8. Clayton Grueneich (ELL) 5:44.01.

3,200-Meter Run: 1. Donavan Moser (CP) 11:02.83 2. Tretyn Kienzle (SB) 12:17.70 3. Garret Roemmich (LHMB) 12:17.80 4. Wyatt Brandt (KC/N) 13:28.01 5. Noah Stickel (SB) 14:29.01 6. MatthewLawler(LHMB)14:59.88.

110-Meter Hurdles: 1. Michael Jacobson (SB) :17.20 2. Austin Schell (LHMB) :18.37 3. Jon Purintun (LHMB) :19.13 4. Brody Nieuwsma (STRAS) :19.80 5. Brendan Wick (CP) :20.16 6. Tretyn Kienzle (SB) :21.15 7.Alex Dathe (ELL) :23.11.

300-Meter Hurdles: 1. Michael Jacobson (SB) :45.51 2. Austin Schell (LHMB) :48.94 3. Jon Purintun (LHMB) :49.45 4. Brendan Wick (CP) :50.06 5. Brody Nieuwsma (STRAS) :50.39 6. Jared Dewald (KC/N) :51.00 7. Tucker Meidinger (SB) :53.20 8. Alex Dathe (ELL) :59.87.

400-Meter Relay: 1. Kidder County/Napoleon (David Stroh, Ben Stroh, Zach Six, Jordan Leier) :47.07 2. Linton-HMB (Chase Schiele, Rylan Jacob, Austin Bernhardt, Tayler Wetzsteon) :49.29 3. Strasburg (Teddie Lawler, Jordan Nieuwsma, Logan Kramer, Kendall Scherr) :50.86 4. South Border (James Horner, Blaine Gross, Zach Fischer, Tucker Meidinger) :55.13 5. Ellendale (John Brown, Logan Schumacher,Adam Blondo, Remi Thurber) :58.39 6. Edgeley-Kulm (Lane Hanson, Dalton Schnabel, Shaun Heier, McKaden Musland) 1:07.22.

800- Meter Relay: 1. Linton-HMB (Schiele, Jacob, Bernhardt, Wetzsteon) 1:41.48 2. Strasburg (J. Nieuwsma, Brody Nieuwsma, Kramer, Scherr) 1:45.22 3. Kidder County/Napoleon (Ryan Baumgartner, Bo Rath, Cole Scherbenske, Walker Brandt) 1:45.51 4. South Border (Gross, Hunter Pinke, Noah Stickel, Tretyn Kienzle) 1:52.32 5. Ellendale (Dahltin Pahl, Brown, Schumacher, Brennan Vance) 1:55.89 6. Edgeley-Kulm (Wyatt Nelson, Wyatt Nitschke, Heier, Dalton Schnabel) 2:07.31.

1,600-Meter Relay: 1. Kidder County/Napoleon (Baumgartner, Brandt,Ashton Iszler, Six) 3:55.01 2. Linton-HMB (James Vetter, James Schmaltz, Ryan Schneider, Brock Nagel) 3:55.06 3. Ellendale (Vance, Zach Dathe, Shawn Hofer, T.J. Belmore) 4:06.32 4. Zeeland (Seth Aberle, John Meidinger, Jesse Jangula,Andy Nolz) 4:14.16 5. South Border (Nash Bettenhausen, Gross, T. Meidinger, Pinke) 4:14.86 6. Edgeley-Kulm (Dahlmann, Westen Ellingson, Brookston Mathern, Jacob Haag) 4:16.99.

3,200- Meter Relay: 1. Linton-HMB (Vetter, Schmaltz, Schneider, Nagel) 9:15.80 2. Kidder County/Napoleon (D. Stroh, Baumgartner, Wyatt Brandt, Rath) 9:44.22 3. Edgeley-Kulm (Dahlmann, Ellingson, Mathern, Haag) 9:45.80 4. South Border (Bettenhausen, Zach Fischer, Stickel, Gross) 10:14.32 5. Ellendale (Gruenneich, Chase Nishek, Blondo, Lucas Hofer) 11:35.38.

Long Jump: 1.Adam Jacobson (SB) 18' 11.5" 2. Kellemon Hinton (ELL) 18' 11.5" 3. Jordan Leier (KC/N) 16' 10" 4. Alex Huff (CP) 16' 8.5" 5. Walker Brandt (KC/N) 16' 2.5" 6. Brody Nieuwsma (STRAS) 16' 0" 7. Kendall Scherr (STRAS) 15' 11.5" 8. Logan Kramer (STRAS) 15' 11".

High Jump: 1. T.J. Belmore (ELL) 5' 10" 2. Adam Jacobson (SB) 5' 6" 3. Jon Purintun (LHMB) 5' 4" 4. Seth Aberle (ZEEL) 5' 2" 5. Alex Huff (CP) 5' 0" 6. Ryan Schneider (LHMB) 5' 0" 7. Jordan Nieuwsma (STRAS) 4' 10".

Triple Jump: 1. Kellemon Hinton (ELL) 41' 11" 2. Adam Jacobson (SB) 38' 2" 3. Jon Purintun (LHMB) 36' 3.5" 4. Shawn Hofer (ELL) 34' 7" 5. Remi Thurber (ELL) 33' 5" 6. Seth Aberle (ZEEL) 33' 2" 7. Joseph Krumm (ZEEL) 32' 8.5" 8. Zach Dathe (ELL) 32' 8".

Javelin: Michael Jacobson (SB) 160' 5" 2. James Horner (SB) 122' 11" 3.Austin Schell (LHMB) 121' 5" 4. Garret Roemmich (LHMB) 112' 4" 5. Matthew Lawler (LHMB) 107' 4" 6. Alex Essinger (CP) 102' 2" 7. Cole Scherbenske (KC/N) 101' 7" 8. Ethen Roemmich (LHMB) 98' 8".

Discus: James Horner (SB) 126' 3" 2. Cory Koenig (CP) 119' 3.5" 3. Hunter Pinke (SB) 110' 7" 4. Garret Roemmich (LHMB) 107' 10.5" 5. Ethen Roemmich (LHMB) 98' 8" 6. Wyatt Dronen (KC/N) 93' 2" 7. Layne Johnson (E-K) 91' 6" 8. Zach Fischer (SB) 90' 3".

Shot Put: 1. James Horner (SB) 50' 5.5" 2. Cory Koenig (CP) 43' 8" 3. T.J. Belmore (ELL) 42' 8" 4. Ethen Roemmich (LHMB) 39' 0" 5. Hunter Pinke (SB) 38' 2" 6. Wyatt Dronen (KC/N) 38' 0" 7. Garret Roemmich (LHMB) 36' 1" 8. John Meidinger (ZEEL) 36' 0".

Return to top