2013-05-09 / Sports

Lions, Lady Lions take titles in Linton Track Meet

Linton-HMB swept the team titles in the Boys’ and Girls’Divisions of the Linton Invitational Track Meet on April 30.

The Lions ran away with the team title in the Boys’ Division, racking up 222 points. South Border was a distant second with 132 points, followed by Central Prairie (79), Zeeland (63), Strasburg (62) and Pingree- Buchanan-Kensal (29).

Individual champions for Linton-HMB were Jon Purintun (triple jump and high jump), Ryan Schneider (1,600-meter run), Garret Roemmich (3,200-meter run), Austin Schell (110-meter hurdles), Rylan Jacob (200-meter dash) and Chase Schiele (100-meter dash).The Lions also won the 400-meter (Chase Schiele, Rylan Jacob, Austin Bernhardt and Tayler Wetzsteon), 800-meter (John Glatt, Jacob, Bernhardt and Wetzsteon) and 3,200-meter (James Schmaltz, Matthew Lawler, Ryan Schneider and Brock Nagel) relays.

South Border (Hunter Pinke, Michael Jacobson, Adam Jacobson and Nash Bettenhausen) won the 1,600-meter relay, and other individual champions were Cole Diede (400-meter dash and 300-meter hurdles) of P-B-K; Cory Koenig (discus) of Central Prairie; and Adam Jacobson (400-meter dash and long jump), Michael Jacobson (javelin) and James Horner (shot put) of South Border.

Linton-HMB scored 179.5 points to grab the team title in the Girls’Division. Central Prairie finished second with 156 points, followed by South Border (122), Strasburg (46.5), Pingree-Buchanan- Kensal (38) and Zeeland (34).

Paulina Haak was the only individual champion for the Lady Lions, as she nabbed titles in the shot put and discus events. Courtney Bubach (long jump, triple jump and 300-meter hurdles) of Strasburg, and Courtney Heupel (100-meter dash, 200-meter dash and 400-meter dash) of Central Prairie each won three events, and other individual champions were Noelle Moser (javelin), Madi Moldenhauer (100-meter hurdles) and Ashley Wolff (1,600-meter run) of Central Prairie; Katie Schmidt (3,200-meter run) and Kayla Rohr (800-meter run) of South Border; and Amanda Beckley (high jump) of P-B-K.

Linton-HMB won the 400-meter (Megan Martell, Tiarra Bosch, Jadyn Gefroh and Morgan Holzer) and 3,200-meter (Tiffaney Gerving, Amber Umber, Rachal Umber and Marley Click) relays, while Central Prairie (Brooke Krapp, Jaycee Moldenhauer, Maddie Kleven and Courtney Heupel) won the 800-meter relay; and South Border (Jennifer Rodriguez, Elisabeth Dalke, Jennifer Melom and Kayla Rohr) won the 1,600-meter relay.

Girls’ Team Standings
1. Linton-HMB 179.5
2. Central Prairie 156
3. South Border 122
4. Strasburg 46.5
5. P-B-K 38
6. Zeeland 34

Individual Results

100-Meter Dash: 1. Courtney Heupel (CP) :12.41 2. Jordan Thomas (PBK) :12.61 3. Madi Moldenhauer (CP) :13.29 4. Megan Martell (LHMB) :13.89 5. Morgan Holzer (LHMB) :14.81 6t. Jadyn Gefroh (LHMB) :14.82 6t. Tiarra Bosch (LHMB) :14.82 8. Sarah Gabriel (STRAS) :15.16.

200-Meter Dash: 1. Courtney Heupel (CP) :28.58 2. Cassie Gefroh (LHMB) :30.20 3. Jordan Thomas (PBK) :30.26 4. Elisabeth Dalke (SB) :31.16 5. Taylor Aberle (LHMB) :32.36 6. Kara Weigel (ZEEL) :32.66 7t. Sarah Gabriel (STRAS) :32.86 7t. Megan Martell (LHMB) :32.86.

400-Meter Dash: 1.Courtney Heupel (CP) 1:04.22 2. Cassie Gefroh (LHMB) 1:08.07 3. Amber Umber (LHMB) 1:11.16 4. Elisabeth Dalke (SB) 1:13.34 5. Rachal Umber (LHMB) 1:14.01 6. Taylor Aberle (LHMB) 1:14.69 7. Sarah Gabriel (STRAS) 1:17.68 8. Rachel Schmidt (CP) 1:24. 22.

800-Meter Run: 1. Kayla Rohr (SB) 2:52.51 2. Tiffaney Gerving (LHMB) 2:57.16 3. Ashley Wolff (CP) 2:58.39 4. Jennifer Rodriguez (SB) 2:58.40 5. Halie Eberle (STRAS) 3:18.06 6. Thea Entzie (SB) 3:48.03 7. MaKenna Reich (LHMB) 4:00.32.

1,600-Meter Run: 1. Ashley Wolff (CP) 6:29.58 2. Jaycee Moldenhauer (CP) 6:38.34 3. Makylee Huber (SB) 6:40.34 4. Lillian Smith (SB) 6:47.09 5. Rachel Schmidt (CP) 7:46.09 6. Thea Entzie (SB) 8:29.20.

3,200-Meter Run: 1. Katie Schmidt (SB) 14:59.47 2. Lillian Smith (SB) 15:04.67.

100-Meter Hurdles: 1.Madi Moldenhauer (CP) :18.32 2. Courtney Bubach (STRAS) :18.54 3.Amber Umber (LHMB) :21.50 4t. Brooke Krapp (CP) :21.89 4t. Lydia Odenbach (CP) :21.89.

300-MeterHurdles):1.Courtney Bubach (STRAS) :51.52 2. Madi Moldenhauer (CP) :54.16 3. Brooke Krapp (CP) :58.98 4. Rylee Kelsch (LHMB) 1:02.32 5. Janaya Huff (CP) 1:02.80.

400- Meter Relay: 1. Linton-HMB (Megan Martell, Tiarra Bosch, Jadyn Gefroh, Morgan Holzer) 1:00.67 2. South Border 1:08.22.

800-Meter Relay: 1. Central Prairie (Brooke Krapp, Jaycee Moldenhauer, Maddie Kleven, Courtney Heupel) 1:59.67 2. Linton-HMB 2:15.16.

1,600-Meter Relay: 1. South Border (Jennifer Rodriguez, Elisabeth Dalke, Jennifer Melom, Kayla Rohr) 5:08.07 2. Linton-HMB 5:20.85.

3,200-Meter Relay: 1. Linton-HMB (Tiffaney Gerving, Amber Umber, Rachal Umber, Marley Click) 11:36.51 2. South Border 11:55.66.

Long Jump: 1.Courtney Bubach (STRAS) 14' 2.5" 2. Jordan Thomas (PBK) 14' 1" 3. Morgan Holzer (LHMB) 13' 2.5" 4. Kara Weigel (ZEEL) 12' 11.25" 5. Elisabeth Dalke (SB) 12' 10.25" 6. Jadyn Gefroh (LHMB) 12' 6.5" 7. Cassie Gefroh (LHMB) 12' 4.5" 8. Janaya Huff (CP) 10' 11.5".

Triple Jump: 1.Courtney Bubach (STRAS) 31' 10" 2. Kara Weigel (ZEEL) 29' 10.5" 3. Kayla Rohr (SB) 25' 10.25" 4. Jaycee Moldenhauer (CP) 25' 7" 5. Lauren Moser (CP) 22' 10.5".

High Jump: 1. Amanda Beckley (PBK) 4' 3" 2. Jadyn Gefroh (LHMB) 4' 1" 3. Janaya Huff (CP) 3' 11" 4. Kalie Gudmestad (CP) 3' 7".

Discus: 1. Paulina Haak (LHMB) 105' 2" 2. Christina Aberle (ZEEL) 94' 3" 3. Josey Huber (SB) 88' 2" 4. Kaidra Larson (LHMB) 82' 7.5" 5. Amy Jacobson (SB) 72' 9" 6. Taryn Schlosser (LHMB) 70' 11" 7. Jessica Aberle (ZEEL) 68' 3.5" 8. Natalie Schumacher (ZEEL) 65' 4".

Shot Put: 1. Paulina Haak (LHMB) 30' 7" 2. Josey Huber (SB) 27' 9" 3. Marley Click (LHMB) 27' 8" 4. Noelle Moser (CP) 27' 7" 5. Jessica Aberle (ZEEL) 26' 5" 6. Christina Aberle (ZEEL) 25' 6.5" 7. Amy Jacobson (SB) 24' 9.5" 8. Taryn Schlosser (LHMB) 24' 2".

Javelin: 1. Noelle Moser (CP) 97' 1" 2. Taryn Schlosser (LHMB) 86' 3" 3. Amanda Beckley (PBK) 86' 0" 4. Rachal Umber (LHMB) 72' 6" 5. Marley Click (LHMB) 71' 11" 6. Josey Huber (SB) 70' 0" 7. Lora Horner (SB) 66' 3" 8. Payton Hester (CP) 64' 8".

Boys’ Team Standings
1. Linton-HMB 222
2. South Border 132
3. Central Prairie 79
4. Zeeland 63
5. Strasburg 62
6. P-B-K 29

Individual Results

100-Meter Dash: 1. Chase Schiele (LHMB) :12.01 2. John Glatt (LHMB) :12.03 3. Tayler Wetzsteon (LHMB) :12.10 4. Logan Kramer (STRAS) :12.29 5. Adam Jacobson (SB) :12.34 6. Alex Essinger (CP) :12.69 7. Tucker Meidinger (SB) :12.93 8. Jordan Nieuwsma (STRAS) :13.09.

200-Meter Dash: 1. Rylan Jacob (LHMB) :26.66 2. Chase Schiele (LHMB) :27.39 3. Teddie Lawler (STRAS) :28.86 4. Jannik Spielmann (PBK) :29.57 5. William Ohlhauser (LHMB) :30.58 6. Cody Mc- Bride (STRAS) :32.41 7. Blaine Gross (SB) :32.42 8. Jackson Tveito (LHMB) :32.90.

400-Meter Dash: 1. Adam Jacobson (SB) :57.29 2. Brock Nagel (LHMB) :59.11 3. Joseph Krumm (ZEEL) :59.29 4. Andy Nolz (ZEEL) :59.32 5. Cole Diede (PBK) :59.50 6. Tayler Wetzsteon (LHMB) :59.69 7. Michael Jacobson (SB) :59.80 8. Hunter Pinke (SB) 1:01.77.

800-MeterRun: 1. Cole Diede (PBK) 2:16.42 2. Andy Nolz (ZEEL) 2:17.20 3. Donavan Moser (CP) 2:25.36 4. James Schmaltz (LHMB) 2:25.42 5. Tretyn Kienzle (SB) 2:38.03 6. Noah Stickel (SB) 2:54.25 7. Brady Tougas (STRAS) 3:12. 01.

1,600-Meter Run: 1. Ryan Schneider (LHMB) 5:17.67 2. Donavan Moser (CP) 5:19.69 3. Landon Krapp (CP) 5:48.00 4. MatthewLawler(LHMB)6:11.32 5. Noah Stickel (SB) 6:11.86.

3,200-Meter Run: 1. Garret Roemmich (LHMB) 13:09.58 2. Tretyn Kienzle (SB) 14:50.16 3. Kevin Knapp (LHMB) 21:18.86.

110-Meter Hurdles: 1. Austin Schell (LHMB) :18.95 2. Jon Purintun (LHMN) :19.54 3. Brody Nieuwsma (STRAS) :19.78 4. Brendan Wick (CP) :20.92.

300-Meter Hurdles: 1. Cole Diede (PBK) :47.22 2. Joseph Krumm (ZEEL) :48.03 3.Austin Schell (LHMB) :49.41 4. Brendan Wick (CP) :51.09.

400-Meter Relay: 1. Linton-HMB (Chase Schiele, RylanJacob,AustinBernhardt, Tayler Wetzsteon) :49.57 2. Strasburg :51.92 3. South Border :56.69.

800-Meter Relay: 1. Linton-HMB (John Glatt, RylanJacob,AustinBernhardt, Tayler Wetzsteon) 1:43.61 2. Strasburg 1:46.85.

1,600-Meter Relay: 1.South Border(HunterPinke,Michael Jacobson, Adam Jacobson, Nash Bettenhausen) 4:02.29 2. Linton-HMB 4:10.91 3. Zeeland 4:24.36.

3,200-Meter Relay: 1. Linton- HMB ( James Schmaltz, Matthew Lawler, Ryan Schneider, Brock Nagel) 9:52.98 2. Central Prairie 10:12.18.

Long Jump: 1. Adam Jacobson (SB) 17' 8" 2. Brody Nieuwsma (STRAS) 16' 7.25" 3.Alex Huff (CP) 16' 6" 4.Andy Nolz (ZEEL) 15' 4.5" 5. Kendall Scherr (STRAS) 15' 2.5" 6. Teddie Lawler (STRAS) 14' 9.5" 7. Logan Kramer (STRAS) 14' 5.25" 8. Brendan Wick (CP) 14' 5" 8t. Austin Schell (LHMB) 14' 5".

High Jump: 1. Jon Purintun (LHMB) 5' 4" 2. Seth Aberle (ZEEL) 5' 2" 3. Jordan Nieuwsma (STRAS) 5' 0" 4. David Beitelspacher (LHMB) 4' 10" 5. Tretyn Kienzle (SB) 4' 10" 6. Tucker Meidinger (SB) 4' 8" 7. Noah Stickel (SB) 4' 2".

Triple Jump: 1. Jon Purintun (LHMB) 36' 8" 2. Alex Essinger (CP) 33' 1" 3. Joseph Krumm (ZEEL) 33' 0" 4. Tucker Meidinger (SB) 32' 6.5" 5. Seth Aberle (ZEEL) 32' 6" 6. Tretyn Kienzle (SB) 31' 5" 7. David Beitelspacher (LHMB) 30' 11.25" 8. Cory Koenig (CP) 29' 3".

Discus: 1. Cory Koenig (CP) 128' 10" 2. James Horner (SB) 127' 4.5" 3. Hunter Pinke (SB) 113' 11" 4. Garret Roemmich (LHMB) 111' 7" 5. Ethen Roemmich (LHMB) 95' 3.5" 6. Zach Fischer (SB) 94' 1" 7. John Meidinger (ZEEL) 88' 7" 8. Kevin Knapp (LHMB) 85' 3.5".

Shot Put: 1. James Horner (SB) 48' 5.5" 2. Cory Koenig (CP) 42' 1" 3. Ethen Roemmich (LHMB) 37' 10" 4. John Meidinger (ZEEL) 37' 5.5" 5. Zach Fischer (SB) 36' 0" 6. Garret Roemmich (LHMB) 35' 1" 7. Michael Oien (LHMB) 34' 3" 8. Lane Twardoski (LHMB) 29' 1".

Javelin: 1. Michael Jacobson (SB) 152' 8" 2. James Horner (SB) 132' 1" 3. Austin Schell (LHMB) 119' 0" 4. Garret Roemmich (LHMB) 110' 0" 5. Alex Essinger (CP) 104' 10" 6. Matthew Lawler (LHMB) 95' 10" 7. Ethen Roemmich (LHMB) 94' 6" 8.Andrew Leier (LHMB) 74' 10".

Return to top